ŞOK

 

KANAMA/YARALANMA NEDENİYLE KİŞİ ŞOKA GİRMİŞSE:

Yaralanma ya da kanama sonrasında:

gibi belirtilerden bazıları varsa şoktan söz edebiliriz.

 

ŞOKTA İLKYARDIM

1. Engelleyen bir sorun olmadığı sürece yaralıyı sırt üstü yatırıyoruz.

2. Kanamasını durduran yukarıda bahsedilen önlemleri alıyoruz, yaralarını kapatıyoruz, kırık varsa destekleyerek hareketini kısıtlıyoruz.

3. Ayaklarını, resimdeki gibi, kalp seviyesinden aşağıda kalmayacak şekilde yükseğe kaldırıyoruz. Nedeni: bacaklardaki kanın kalbe dönmesini ve beyne daha fazla kan gitmesini sağlamaktır.

4. Üşümemesi için üzerini örtüyoruz(elbette hava sıcak değilse; sıcak havada mahremiyetine saygı göstererek ince bir çarşaf örtülebilir).

sok

5. Bilinci yerindeyse ve susadığını söylüyorsa bir kâğıt mendili/gazlı bezi ıslatarak dudaklarını ve dilini silin, hiç olmazsa susuzluk hissi azalır.  

DİKKAT: Hiçbir şey yedirip içirmiyoruz,

İki nedeni var:

   I. Bilinci birden kapanırsa soluk yolu tıkanabilir,

  II. hastaneye gittiğinde ameliyata alınması gerekebilir, ameliyat için midenin boş olması gerekir ki narkoz yapılabilsin(uyutulabilsin).

6. Solunumunu izleyin, soluk yolunu açık tutmak açısından önemli, kusarsa ya da ağzında kanama olursa yardımcı olmanız gerekebilir.

7. Böyle bir yaralı ile karşılaştığınızda hemen 112 yi aramayı/arattırmayı unutmayın, çünkü bu kişinin mutlaka hastane tedavisi görmesi gerekir.

 

DİKKAT:

Şoka girmek üzere veya şokta olan kişiye kesinlikle yiyecek ve içecek verilmez. Daha önceki konularda bahsetmiştim.

ŞOK ve KOMA arasındaki fark:

Şok, komadan önceki dönemdir.

Eğer şoka girmek üzere olan kişiye doğru müdahale edilirse kişiyi kurtarmak ve sekelsiz/bedeninde hasar kalmadan yaşama şansı yüksektir.

Şoka girdiğinde, hemen ve doğru müdahale edildiğinde kurtarılabilir ancak oluşan hasara göre sekel/hasar kalabilir.

Eğer şoka müdahale edilmezse ya da başarısız olunursa kişi komaya girer. Komanın ne olduğuna daha önce kısaca değinmiştim.

 

Anasayfaya Dön