VAKA ÇALIŞMALARI

Kanada'daki okuldan Vaka Çalışmaları hakkında bir powerpoint sunu

1. Kanada, Cambrian College, EMT Programı öğrencileri tarafından hazırlanmış olan vakada tıbbi acil bakıma örnek izleyeceksiniz.

Evde yattığı varsayılan hastaya müdahale(acil bakım) canlandırılmıştır.   Video İçin Tıklayınız

 

2. Travma(yaralanma) olayında acil bakıma örnek olarak hazırlanmış bir vaka çalışması.

Kar motoru ile kaza geçirme, canlandırılmıştır.

Öğrenciler bu uygulamayı - 5°C de yapmışlardır.

Ben beş dakika sonra dayanamayıp içeri girmiştim.   Video İçin Tıklayınız

 

3. Uluslararası İzmir Fuarı sırasında, DEÜ-AABT programı öğrencilerinin 112 ambulansı ile yaptıkları bir vaka çalışması   Video İçin Tıklayınız

 

METRO TORONTO AMBULANS HİZMETLERİ

 

Kuzey Amerika'nın en büyük filosuna sahip Metro Toronto Ambulans Hizmetlerinin birkaç görüntüsünü izleyeceksiniz.

İlk göreceğiniz, merkezi hizmet veren binada, Ambulansların bakım ve tamirinin yapıldığı, yedeklerin bulunduğu(şarjı bittiği için şarjda bekleyen aspiratör vb gibi)  bölümdür. Burada çeşitli ambulanslar yer almaktadır, birçoğu şirketin kendi isteğine göre tasarlanmış ve üretilmiş ya da değiştirilmiş bildiğimiz ambulanslardır.

Bir diğer görüntü otobüs şeklindeki ambulanstır.

Büyük bir uçak kazası sonrası, eldeki ambulansların yeterli olmadığı fark edildiğinde, başka kazalara hazırlık olmak üzere; otobüs, bir sırada 3 - 4 çift ranza sedye alacak şekilde düzenlenmiştir.

Her bir sedyenin başında aspiratör ve oksijen bağlantısı var.

Ayrıca arka koltuklar, oturabilecek durumdaki hastalar için tasarlanmıştır.

Otobüsteki hastalara kullanılacak acil bakım çantaları ve çeşitli malzemeler bir başka araçta ("support unit" yazan) yer almaktadır.

Elektrik kesintisi halinde enerji elde etmek için de yine bir güç kaynağı(emergency power) aracı bu ikiliye eşlik etmektedir.

Son görüntüler ise golf sahasında kullanılan tekerlekli araçlardır.

Çok kalabalık çarşı, pazar, market, konser gibi etkinliklerde (ambulansın giremeyeceği ama bu araçların rahat hareket edeceği) kullanılmak üzere tasarlanmış ambulanslara aittir.

Bir de "Emergency support vehicle" yazan arabalar göreceksiniz.

Bu arabaların görevi, bir olay yerinde kullanılması gereken ama olmayan ya da daha fazlasına gerek duyulan malzeme veya işgücünü (paramedk) hemen oraya ulaştırmaktır.

Bu araç, aynı zamanda, supervisor adı verilen ve çalışanları denetleyen kişiler tarafından da kullanılmaktadır.

Bu şekilde, çalışan personel iş üzerindeyken denetlenebilmektedir.    

 

Video İçin Tıklayınız

 

HAVA AMBULANSLARI

 

1) Kanada'nın Ontario eyaletinin Sudbury şehri sağlık hizmetleri açısından çok gelişmiştir. Çünkü çevresinde yer alan birçok şehre hizmet vermektedir.

Çok soğuk ve karlı geçen uzun bir kışa  sahip olduğundan  ve birçok küçük yerleşim yerleri arasında uzun mesafeler olduğundan uçak ambulans hizmeti çok önem kazanmıştır.

Hatta o yüzden "Base Hospital" denilen bir sistem kurup değişik seviyelerde uçuş paramediği yetiştirmeye başlamışlardır(bakınız: vaka çalışmaları bölümü).

İşte bu uçak ambulanslardan birini tanıtan çekimi izleyeceksiniz.

Çok soğuk olduğu için uçaklar hangarlarda bekliyor, bu arada her türlü malzeme de orada olduğundan ikmali de orada yapılıyor.

Uçak Ambulansta her türlü malzemenin olduğunu hatta kar ayaklıklarını da göreceksiniz. Paramediklerin karda yürüyüşünü kolaylaştırmak için konmuştur.

Bir de filmin sonunda pilot giysili oyuncak ayıyı göreceksiniz; paramediğin anlattığına göre en önemli yardımcılarından birisiymiş.

Çocuk hastalarda çocuğa yaklaşımını kolaylaştırıp onun sakinleşmesini sağlıyor ve daha rahat muayene ve tedavi yapabiliyormuş.  

IZLEMEK ICIN TIKLAYIN

 

2) Almanya, Münih'te Klinikum Grosshadern Hastanesinin Hava Ambulansının, Hava Paramediği tarafından temizlerken izleyebilirsiniz.  

IZLEMEK ICIN TIKLAYIN

 

 

Anasayfaya Dön